«Խայտառակություն է, երբ ղեկավարն իր երկրի ամենակարևոր հարցին սխալ է տիրապետում». Հայկ Մարտիրոսյան
![]() 278 Չորեքշաբթի, 02 սեպտեմբերի, 2020 թ., 11:25 Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Խայտառակություն է, երբ պետության ղեկավարն իր երկրին վերաբերող ամենակարևոր հարցի ամենակարևոր փաստական պահին կամ սխալ է տիրապետում, կամ միտումնավոր այն սխալ է ներկայացնում: Արցախն «անկախացել» է ո՛չ թե Խորհրդային Միությունից կամ Խորհրդային Ադրբեջանից կամ անգամ Ադրբեջանի Հանրապետությունից, այլ՝ Հայաստանի Հանրապետությունից: Իսկ քանի դեռ կար Խորհրդային Միությունը՝ Արցախը, որ այն ժամանակ ԼՂԻՄ էր կոչվում՝ վերամիավորվեց Հայաստանին: Եվ ոչ մի անկախություն այդ ժամանակ չէր հռչակվել, ոչ մի նման հեքիաթ չի եղել: Ո՞ւր ենք գնում այսպիսի ինքնախաբեությամբ, ո՞ւր ենք շարժվում սեփական բոլորովին թարմ և բոլորին հայտնի պատմությունն ի վնաս սեփական պետության կեղծելու: Եվ ինչո՞ւ: Որովհետև այդպես մի քանի տգետ գլուխներ հարմա՞ր են համարում արտաքին քաղաքականություն վարելու տեսանկյունից: Արդյո՞ք այսպիսի առաջնորդով մենք չենք գնում դեպի լիակատար ֆիասկո: Արցախի անկախությունը հակապետական, հակահայկական, տերպետրոսյանական գաղափար է: Նոր, ազգային իշխանությունն անպայմանորեն ուղղելու է այդ դավաճանական սխալը, որ մենք դեռ դավանում ենք արդեն շուրջ երեսուն տարի»: |