Հնարավո՞ր է, որ թանկանա Երևանում տրանսպորտի սակագինը. մեկնաբանում է քաղաքապետի խոսնակը
![]() 202 Շաբաթ, 05 սեպտեմբերի, 2020 թ., 00:35 Երևանի քաղաքապետի մամուլի քարտուղար Հակոբ Կարապետյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ներկայացրել է Երևանում առաջիկայում նախատեսվող նոր տրանսպորտային ցանցը, նոր պատվիրված տրանսպորտային միջոցների առավելությունները, օգտվելու կարգը: Հարցին, թե տրանսպորտային ցանցի բարելավման դեպքում հնարավո՞ր է, որ թանկանա տրանսպորտային սակագինը, Հակոբ Կարապետյանն ասել է. «Այս պատվիրված 100 մեքենաների դեպքում կարող ենք ամենայն վստահությամբ ասել, որ սակագնի որևէ վերանայում չի լինի: Իսկ ընդհանրապես սակագնի վերանայման հարց այս պահին չի քննարկվում, այս փուլում չկա: Ամեն դեպքում ինչ-որ մի ժամանակ հնարավոր է սակագնի վերանայումը. ոչ թե, ասենք, գինը 100-ից դառնա, 150 կամ 200 դրամ, այլ ընդհանրապես սակագնային համակարգը փոխվի և ճկուն համակարգ ստեղծվի, ենթադրենք՝ թոշակառուների կամ ուսանողների համար»,- ասել է նա: Եթերի ընթացքում Հակոբ Կարապետյանը հայտնել է նաև, որ առաջիկայում մետրո-ավտոբուս-տրոլեյբուս միասնական տոմսային համակարգ է լինելու: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |