«Մի՞թե հնարավոր չէ քաղաքականություն մշակել սիրիական դժոխքից Հայաստան եկած հայրենակիցների նկատմամբ». Ա. Իշխանյան
![]() 229 Շաբաթ, 05 սեպտեմբերի, 2020 թ., 23:35 «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» ՀԿ նախագահ, իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երեկ տաքսիով վերադառնալիս խոսքի բռնվեցի վարորդի հետ։ Երիտասարդը սիրիահայ էր։ Հարցրի․ - Հուսով եմ, եկել եք Հայաստան՝ մշտական բնակության ցանկությամբ։ - Այո, այդ մտադրությամբ էինք եկել, բայց այժմ տատանվում ենք։ Արդեն որերորդ անգամ սիրիահայերի հետ զրույցում, նույն դժգոհություններն եմ լսում․ բնակարանային, փոքր բիզնեսի տարածքի վարձակալման բարձր վճարներ, կոմունալ ծախսեր․․․ լարված աշխատանք․․․ և արդյունքում՝ համարյա ոչ մի եկամուտ։ Պետական զրո աջակցություն։ Նրանցից շատերն էլ զարմանում են, մեր՝ տեղացիներիս «զարմանալի» բնավորության վրա․ խաբել, «քցել» և այլն։ ՀՀ Կառավարությանը կից Սփյուռքի հանձնակատարը, փոխանակ մտավարժանքներ անի օտարերկրացիներին ուծացնելու մասին, պետք է մտածի և լուծումներ առաջարկի սիրիահայերի խնդիրների մասին»։ |