Դատարանը մերժեց Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը
![]() 193 Երեքշաբթի, 08 սեպտեմբերի, 2020 թ., 16:00 Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, այսօր քննվեց Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը՝ տուժողներին զրկելու նրանց դատավարական կարգավիճակից։ Ըստ դատարանի՝ պաշտպանության կողմի միջնորդութունը հիմնավորված չէ: «Դատարանը սույն քրեական գործով տուժողների և տուժողների իրավահաջորդների համապատասխան դատավարական կարգավիճակը դադարեցնելու հիմքեր չունի: Դա նշանակում է, որ տուժողները և տուժողների իրավահաջորդները կշարունակեն մասնակցել սույն քրեական գործին՝ համապատասխան նույն դատավարական կարգավիճակով»,- հայտարարեց դատավոր Դանիբեկյանը: Որոշման դեմ առարկություն ներկայացրեց Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը: Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ միջնորդության քննությունը սկսվել էր նախորդ նիստին, որի դեմ առարկել էին մեղադրող դատախազները։ |