Հրայր Թովմասյանի գործով դատական նիստը հետաձգվեց
![]() 310 Երկուշաբթի, 14 սեպտեմբերի, 2020 թ., 15:30 Այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը շարունակեց արդարադատության նախարար եղած տարիներին պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար մեղադրվող Հրայր Թովմասյանի դատավարությունը։ Մինչ դատական նիստը սկսելը, Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ) նախկին նախագահ, ներկայումս դատավոր Հրայր Թովմասյանն «Ազատության» հարցին ի պատասխան ասաց, որ աշխատանքի է գնում։ ՍԴ նախագահի պաշտոնում Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցվեցին հունիսի 26-ին ուժի մեջ մտած սահմանադրական փոփոխություններով, դրանք վերաբերում էին նաև 12 տարուց ավելի պաշտոնավարած երեք դատավորների, որոնք լքեցին դատարանը։ Հենց փոփոխությունները ուժի մեջ մտան, Թովմասյանը արձակուրդ մեկնեց։ Այսօրվա դատական նիստին նրա փաստաբանները խնդրեցին հետաձգել նիստը՝ պատճառաբանելով, որ պատրաստվում են բացարկ հայտնել դատախազներին, քանի որ այս գործն, իրենց բնորոշմամբ, ապօրինի է։ Միևնույն ժամանակ, փաստաբան Միհրան Պողոսյանը նիստից հետո ասաց՝ հենց գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը պետք է գա դատարան և պատասխանի որոշ հարցերի։ Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուր կայքում: |