«Կոչ եմ անում քաղաքական ամնիստիա հայտարարել». Աշոտ Ղուլյան
![]() 387 Կիրակի, 27 սեպտեմբերի, 2020 թ., 14:15 Արցախի Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սիրելի հայրենակիցներ, մենք պիտի վաղուց համոզված լինեինք, որ մեր հակառակորդը միայն մի ձև գիտի՝ սողսկված, ուխտադրուժ հարձակումը և քնած բնակչության հրետակոծումը... բայց ամեն անգամ ներքին ձայնով հույս ենք պահում՝ մտածելով ո՞նց կարող է: Սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի արկածախնդիր էլիտան նորից ապացուցեց՝ կարող են... Այսպիսի իրավիճակում ոչ մի բան ավելի կարևոր չէ, քան պետական ու հանրային ողջ համակարգը, ենթակառուցվածքները պատերազմի օրենքներով բանակի կարիքների համար կենտրոնացնելը և բոլոր պաշտոնական միջոցներով խուճապ թույլ չտալը: Կոչ եմ անում այս պահից սկսած մի կողմ դնել բոլոր քաղաքական, անձնական տարաձայնությունները, որևէ ձևով քաղաքական ամնիստիա հայտարարել և համախմբվել Արցախի պաշտպանությունն ու անվտանգությունն ապահովելու կարգախոսի ներքո: Վստահենք մեր բանակին, իշխանություններին, ամուր պահենք թիկունքը: Օգնենք երկրին ու բանակին՝ ով ինչով կարող է: Մենք հաղթելու ենք նաև այս անգամ»: |