ԲՀԿ-ն հույսեր ունի իշխանությունից. Ծառուկյանի որդու հարսանիքը հետաձգվել է. «Հրապարակ»
![]() 141 Հինգշաբթի, 01 հոկտեմբերի, 2020 թ., 08:25 «Հրապարակ»-ը գրում է. «ԲՀԿ-ում հույս ունեն, որ իշխանությունները կգնահատեն իրենց աջակցությունը և ազատ կարձակեն Գագիկ Ծառուկյանին՝ երկրում ստեղծված պատերազմական իրավիճակով պայմանավորված։ Մեծությամբ երկրորդ խորհրդարանական խմբակցությունում որոշել են թթու խոսք չասել իշխանություններին, որոշ դեպքերում նրանցից ուժեղ ռազմահայրենասիրական ճառեր արտասանել՝ անտեսելով բացթողումներն ու թերությունները։ Ինչպես հայտնի է՝ Գագիկ Ծառուկյանի պաշտպանները բողոքարկել են նրան կալանավորելու դատարանի որոշումը։ Սակայն բողոքի քննության վերաբերյալ նիստ դեռ նշանակված չէ, և հասկանալի չէ, թե ինչու են ԲՀԿ-ում նման լավատեսությամբ լցված։ Հիշեցնենք․ Գ․ Ծառուկյանը կալանավորվել է սեպտեմբերի 25-ին, մեղադրվում է 2017 թվականի ընտրությունների հետ կապված գործով։ Նա այժմ գտնվում է առանձնախցում։ Հիշեցնենք նաև, որ հոկտեմբերի 3-ին նշանակված էր նրա ավագ որդու հարսանիքը, որը Ծառուկյանի կալանքի պատճառով հետաձգվել է»։ |