«Քոչարյան, Սերժ, Ծառուկյան, կաթողիկոս, ձեր նման քցիբ *****-եր են եղել, դրա համար մեզ մորթեցին․ հիմա էլ են մորթելու». Սերգեյ Դանիելյան
![]() 602 Երեքշաբթի, 06 հոկտեմբերի, 2020 թ., 14:10 Դերասան, քաղաքական սատիրիկ Սերգեյ Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութ է հրապարակել. «Լսեցի, որ Համայակական հիմնադրամը հավաքել է մոտավորապես 50 մլն դոլար: Իսկ դուք գիտե՞ք, որ Գագիկ Խաչատրյանի «Մոցարտ» գործարանը հենց այդքան էլ արժե, որ գտնվում է արտասահմանում... Պարո՛ն Քոչարյան, ինչի՞ եք գնացել, Ղարաբաղում նստել, էն հինգ միլիոն դոլարը, որ ձեր ռուս ընկերները՝ հայկական ազգանունով օլիգարխները տվեցին Ձեզ, հանե՛ք, տվե՛ք բանակին, գնացե՛ք նստեք, էն մնացածն էլ տվեք, որ տարիներ շարունակ թալանել եք մեր երեխեքից: Պարո՛ն Գագիկ Ծառուկյան, էդ որ դրել, նստել ես տակդ, ֆուռ ես ուղարկում, որ սաղ ասեն՝ Ծառուկյանի ֆուռն ա, ամոթ չի՞, մեզանով ես աշխատել էդ փողը, մեզանո՛վ: Նույն Սերժ Սարգսյա՛ն, քանի՞ միլիոն կրվեցիր կազինոներում: Պարո՛ն կաթողիկոս, Լուիս Սիմոնը 3 մլն դոլար ա տվել, իսկ դուք ընդամենը՝ կես մլն, չեք ամաչո՞ւմ»,- ասաց դերասանը: |