«5-րդ շարասյան վերջին գործողություններն ստիպեցին Փաշինյանին բաց տեքստով հայտարարել դավաճանության մասին». Ս. Սաֆարյան
Հինգշաբթի, 15 հոկտեմբերի, 2020 թ., 00:15
Հանրային խորհրդի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «5-րդ շարասյան վերջին դավաճանական ու պառակտիչ գործողություններն ակնհայտորեն ստիպեցին Փաշինյանին բաց տեքստով հայտարարել այն դավաճանությունը, որը կատարվել է անցած տասնամյակներում Արցախի դեմ։ Ցավալի էր, որ ստիպված էր խոսել այս պահին, բայց վերջին շաբաթներին ու հատկապես օրերին տեսանք նրանց ազգադավ գործողություններն ու հասկանալի է, թե ինչու բացահայտեց դա։
Ու վստահ եմ, դեռ քիթմռութներին ավելին են ուտելու (եթե հանգիստ չնստեն տեղները) ու Փաշինյանն ամբողջը չի պատմում, այդ թվում՝ մեր ժամանակավոր նահանջների տակ թաքնված կեղտոտ պատմությունը։ Վստահ եմ՝ ետ ենք վերադառնալու այդ հարթավայրային կտորները, որտեղ թշնամին բացարձակ հաստատվելու ձև չունի։ Ինչպես որ 93-94-ին են փախել այդ տարածքներից, հիմա էլ փախչելու են։ Գլխավորը մեր դիմադրունակությունը պահելն է, մնացածը վերադարձնելը մարտական գործողությունների հարց է, մանավանդ որ, հակառակորդն այնտեղ բնակչություն բերել չի կարող, հաստատվել չի կարող։
Փաշինյանը քաշեց հայ ժողովրդի գոյապահպանական նվազագույն կարմիր գիծը, որից ներքև չենք իջնելու, ու ըստ էության, մեզ առաջարկվող նախկինների ղարաբաղյան փաթեթները պաշտոնապես ուղարկվեցին գրողի ծոցը։
Սուբստանտիվ բանակցություններում այլևս կարող է լինել մեկ հարց՝ Մինսկի խմբի ու միջազգային հանրության համար դա երկրորդ Հիտլերի ճանաչումը կամ կապիտուլյացիան է, իսկ Արցախյան խնդրով՝ նրա ճանաչումը։
Պատերազմի դաշտում դրված էր ու դրված է մնում մինչև վերջ գնալու ու հաղթելու նպատակը։ Իսկ դա լինելու է։
Հաղթելու ենք:
Կոտրվել չկա, թիկունքը թուլացնել չկա, կարևորը մեր մարդուժը պահպանելն է։ Երկրաժամկետ առավելությունը մեր կողմն է։ Այս թեմայով խոստանում եմ համոզիչ վերլուծություն, թեպետ որոշ բաներ բացել եմ վիդեոհարցազրույցի մեջ։
Ես այս ելույթին սպասում էի»։