Տեսագրությունը, որում ոստիկանը դժգոհում է կացության պայմաններից, արվել է պատերազմի առաջին օրերին. ոստիկանություն
![]() 495 Երկուշաբթի, 26 հոկտեմբերի, 2020 թ., 23:00 Սոցցանցերում տարածվել է մի տեսանյութ, որտեղ առաջնագծում գտնվող ոստիկանության մի ծառայող դժգոհում է կացության պայմաններից ու կենցաղային վիճակից: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ոստիկանությունը։ «Ծառայողական քննությամբ ճշտվել է այդ ծառայողի ինքնությունը, ինչպես նաև՝ ովքեր են տեսանյութը տարածել: Մասնավորապես պարզվել է, որ տեսագրությունն արվել է պատերազմի առաջին օրերին, երբ համալրման գործողությունների հրատապությունը դեռ որոշակի խնդիրներ էր առաջացնում: Հետագայում բոլոր խնդիրները լուծվել են, և մարտական հերթապահությունը կարճ ժամանակում կանոնակարգված բնույթ է ստացել: Մեր քաղաքացիներին հորդորում և կոչ ենք անում առանց հանգամանքներն ստուգելու այս կարգի նյութեր չտարածել, չընդհանրացնել մասնավոր դեպքերը, ինչպես և նման նյութերի մասին տեղյակ պահել պատկան մարմիններին: Հիշյալ տեսանյութի առնչությամբ ծառայողական քննությունը շարունակվում է: |