Երթևեկության գոտում իրավիճակը մտահոգիչ է․ «Փաստ»
![]() 264 Շաբաթ, 07 նոյեմբերի, 2020 թ., 08:30 «Նախօրեին Երևանի Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած ողբերգական վթարը, որի պատճառով զոհվեց 4 մարդ, ստիպում է մեկ անգամ ևս ուշադրություն դարձնել այն վիճակին, ինչ կատարվում է մեր ճանապարհներին: Ամենաթռուցիկ ուսումնասիրությունն անգամ ցույց է տալիս, որ ավտոճանապարհներին տիրող վիճակը յուրօրինակ ներքին ճակատ է՝ կորոնավիրուսից հետո: «Փաստ» թերթի լրագրողը երեկ ժամը 8-ից 15-ն ընկած ժամանակահատվածում հանդիպել է յոթ ավտովթարի, բարեբախտաբար՝ բոլորն էլ թեթև: Սակայն վերջին մեկ ամսում, երբ ավտոմեքենաները համեմատաբար քիչ են քաղաքում, ակնհայտ է, որ ավելի ակտիվացել է վարորդների այն տեսակը, որը նախկինում էլ աչքի էր ընկնում երթևեկության այլ մասնակիցների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքով, որը միշտ անտեսախցիկ ու անարագաչափ փողոցներ էր փնտրում խախտումներ անելու համար: Երեկ մեզ հետ զրույցում բազմաթիվ վարորդներ նշում էին, որ ոմանք հիմա իրենց պարզապես խայտառակ լկտի են պահում՝ սարսափելի մեծ արագություններ, վտանգավոր բազմակի մանյովրային վազանցներ, հանդիպակաց գոտում երթևեկումներ, դրիֆտներ: Նյութն ամբողջությամբ կարդացեք թերթի այսօրվա համարում: |