«Նշանակո՞ւմ ա, արդյոք, որ հաղթել ենք արդեն». Սուրեն Սահակյան
![]() 442 Երկուշաբթի, 09 նոյեմբերի, 2020 թ., 00:05 «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության գործադիր մարմնի քարտուղար Սուրեն Սահակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բազմաթիվ «հեռուստադիտողների» խնդրանքով ներկայացնեմ էն, ինչ ես գիտեմ առաջնագծից: Նախ, իմ ունեցած լավ լուրերը՝ հարավում՝ Կովսական ու Որոտանում մերոնք ոչ միայն առաջխաղացում ունեն, այլև հասցրել են ամրանալ էդ տարածքներում։ Էստեղից զարգացումը կարող ա օգնել և Շուշիին, թե Հադրութին։ Նույնը՝ Մարտունու հատվածում, որտեղ ինքնաթիռ ու ԱԹՍ խոցելու դեպքերը հուշում են, որ էնտեղի օդն էլ ա արդեն ապահով։ Պրոբլեմ ա Շուշին, որտեղ դեռ մարտեր են ընթանում։ Ըստ էության, Ադրբեջանը ամբողջ ներուժը կենտրոնացրել ա Շուշիի ուղղությամբ ու հայտնի չի էն կրախի ծավալը, որը կլինի, եթե չհաջողի։ Իսկ չհաջողելու բոլոր նախադրյալները կան՝ մերոնք կարծես լուծում են ներսի աղբի հարցն ու անցնեն շրջակայքի մաքրությանը։ |