«Պատերազմը վեր հանեց Հայաստանի ազգային անվտանգության համակարգի խոցելիությունը». Նարինե Դիլբարյան
Երկուշաբթի, 09 նոյեմբերի, 2020 թ., 05:15
«Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Նարինե Դիլբարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այս գոյաբանական պատերազմը վեր հանեց Հայաստանի ազգային անվտանգության համակարգի խոցելիությունը, կախյալությունը, տասնամյակներ շարունակ անտեսեցինք և ինքնահոսի մատնեցինք արտաքին հետախուզության, հակահետախուզության աշխատանքները, խորապես թերագնահատվեցին մասնագիտական որակները: Տարբեր անձեր, ԱԱԾ տարբեր օղակներում արագընթաց գնդապետ ու գեներալ դարձան, բայց ոլորտի մասնագետ բնականաբար՝ ոչ: Թուրք-ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիան ցույց տվեց, թե որքան օտար ներթափանցումներ, ցանցեր գորոծունեություն են ծավալում Հայաստանից մինչև Արցախ, մեր սահմանները դյուրաբեկ են: Թշնամին մեր մասին շատ բան գիտե: ԱԱԾ նոր պետի նշանակումը գուցե դառնա սթափեցնող հանգրվան, Արմեն Աբազյանի մասնագիտական ճանապարհը իբրև կադրային զինվորականի մասնագիտական գործունեության տարբեր աստիճաններով գուցե նախանշի զգոնության ճանապարհը: Ի վերջո, կբացվի Հայաստանում ազգային անվտանգության մասնագետների պատրաստման բարձրագույն դպրոց, որտեղ կներգրավվեն նաև արտերկրի տարբեր ծառայություններում մեծ ներդրում ունեցած հայազգի մասնագետները: Կկարողանանք դաշնակից բարեկամ պետությունների հետ տեղեկատվական համատեղ փոխանակումների կայուն և հնարավորինս վստահելի համակարգ ստեղծել: ԱԱԾ-ն պետականության խորքային հիմքերից է, կադրային հաճախադեպ փոփոխությունները բարվոք վիճակից չեն»: