«Մեր բանակը կռվել է այնքան, որքան «թույլ են տվել»». Ստյոպա Սաֆարյան
![]() 269 Հինգշաբթի, 12 նոյեմբերի, 2020 թ., 20:25 Պարզ ասվում է, որ պատերազմը բաց է թողնվել մեզ վրա, որպեսզի 7 շրջանը տրվի, որովհետև դրան համաձայն չենք եղել։ Միակ բանը, որից բոլոր խոշոր տղաները նեղացել են, դա ոչ թե այն է, որ Արցախում հրթիռակոծում էին քաղաքացիական բնակավայրերը, տեղահանում մարդիկ, այլ որ դա անելիս ներկա էին «տեռորիստներ» ու թուրքական բանակ... Հետահայացք նրանց հայտարարություններն այս «անկեղծության» կոնտեքստում այդպես է երևում... Ու եթե տասնամյակներով սա է եղել միտքը, ծրագիրը, ապա այս ամենի դեմ կամ հուժկու միտինգներ պետք է արվեր տասնամյակներ առաջ, ամենասկզբից, կամ պատրաստվեինք պատերազմի։ Ոչ նա ենք արել, ոչ նա։ Մեր բանակը կռվել է այնքան, որքան «թույլ են տվել»... Ու այս տասնամյա պայմանավորվածության արյունոտ իրականացման գործընթացից հանեք լիքը հարցեր, որոնք սրա հետ կապ չունեն, կամ քիչ կապ ունեն... Թե այն, որ մեր իշխանություններին չեն սիրում (բայց կարծես թե նախկիններին էլ չեն սիրել այդ դեպքում): Ու այս նպատակները լուծելու համար էլ տվել են այնքան զենք, որքան պետք էր այդքանը պահպանելու համար, ՀՕՊ-ն անջատվել է այն պահին, երբ դա պետք էր (Մարտունիում, վերջին օրերին, ըստ Արայիկ Հարությունյանի)։ |