«Իշխանությունները պատերազմի ընթացքում չկարողացան մարդավարի շփվել հանրության հետ». Դանիել Իոաննիսյան
Շաբաթ, 14 նոյեմբերի, 2020 թ., 17:10
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ հիմնադիր, ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հանրային կոմունիկացիայի տոտալ ձախողում։ Իշխանությունները պատերազմի ընթացքում չկարողացան մարդավարի շփվել հանրության հետ, ինչը հանգեցրեց 4 լրջագույն խնդրի։
- Երբ պատերազմի ժամանակ մարդիկ սկսում են իրար ուղարկել ադրբեջանական հղումներ։ Արդյունքում՝ ադրբեջանական աղբյուրների լեգիտիմացում, խուճապ։
- Երբ պարտությունների փոխարեն մարտավարական նահանջի մասին լսող մարդիկ չէին հասկանում, թե վարչապետը ի՞նչ նկատի ունի ասելով «մեկնեք ռազմաճակատ ու այնտեղ կռվեք թշնամու դեմ, որ չհասնի ձեր ննջարաններին»։ Արդյունքում՝ մոբիլիզացիոն խնդիրների խորացում։
- Երբ դառը իրականության փոխարեն ողջ օրը «Հաղթելու ենք» լսող մարդիկ չէին հավատում, որ թշնամին արդեն Ստեփանակերտի մոտ է։ Արդյունքում՝ զանգվածային դժգոհություններ։
- Երբ մարդիկ զոհերի քանակի մասին որպես վստահելի աղբյուր են դիտարկում Սերժ Սարգսյանի կոռուպցիոներ փեսային։ Արդյունքում՝ կոռուպցիոներների տարածած ինֆորմացիայի լեգիտիմացում։
Պատերազմի ընթացքում բազմաթիվ անգամներ այդ մասին ասել եմ իշխանության տարբեր ներկայացուցիչներին։ Պնդել եմ, որ պետք է ավելի ազնիվ լինել հանրության հետ։ Սակայն այդ մարդիկ ինքնավստահ համոզված էին, որ իրենց վարած տեղեկատվական քաղաքականությունը ճիշտ է»: