«Մենք թերթեցինք Հայոց պատմության թերևս վերջին էջը». Ալեքսանդր Քանանյան
![]() 363 Հինգշաբթի, 19 նոյեմբերի, 2020 թ., 03:05 Քարվաճառում բնակվող քաղաքագետ, ծնունդով թիֆլիսեցի Ալեքսանդր Քանանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սիրելի բարեկամներ։ Սահմանափակ չափով՝ հարկաւ վերադառնում եմ ցանց՝ հայրենազրկուած եւ անասելի վիշտն ի սրտի․․․: Քարվաճառի լեռներում՝ իմ լուսաւոր տանը կիզակիտաբար պարփակուած էին իմ բոլոր անձնական եւ ազգային երազանքները՝ պատմական այս փուլում ինքնշխան եւ կենսունակ Հայոց պետականութիւնը կերտելու տեսիլքը։ Տեղի է ունեցել սոսկալի ազգային արհաւիրք, որի հետեւանքների պատմական տարողութիւնն ու անշրջելիութիւնը դեռ շատ քչերն են գիտակցում․․․ Հազարամեայ պետականազուրկ ստրկութեամբ պայմանաւորուած արատներն անկախութեան երեք տասնամեակների ընթացքում չկարողացանք յաղթահարել, ուստի եւ եկել է հատուցման պահը․․․: Մենք թերթեցինք Հայոց պատմութեան թերեւս վերջին էջը: Այժմ պէտք է մեկնարկի «Հայոց տապան» նախագիծը՝ գալիք վերահաս արհաւիրքներին դիմագրաւելու եւ աշխարհի երեսից իսպառ չվերանալու համար։ Որպէսզի մի աւր՝ թերեւս հարեւրամեակներ անց վերստին յառնենք ամեհի եւ հայրենատէր մտքի ու բազկի զաւրութեամբ»։ |