«Ադրբեջանցիները շարունակում են ծաղրել Նիկոլ Փաշինյանին»․ Գագիկ Համբարյան
![]() 406 Ուրբաթ, 11 դեկտեմբերի, 2020 թ., 10:20 Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է. «Ադրբեջանցիները շարունակում են ծաղրել ազգադավ Նիկոլին Ադրբեջանում շարունակում են ծաղրուծանակի և հեգնանքի ենթարկել Հայաստանի վարչապետի աթոռում ցեմենտված Նիկոլին... Իլհամը և նրան սպասարկողներն ամեն օր հիշեցնում են, որ Նիկոլ Անհողը կապիտուլյանտ է և ծնկի է իջել թուրքի առաջ... Սույն անպատկառն իրեն թույլ էր տալիս ԱԺ ամբիոնից բարբաջել, թե ազերիները Հայաստանի նախկին ղեկավարներին էլ են ծաղրել՝ մոռանալով, որ նախկիններից ոչ մեկը Հայաստանի կապիտուլյացիայի ակտ չի ստորագրել և չի նվաստացրել հայությանը... Սա հատուկ եմ տեղադրում, որ նիկոլաֆիլ ժեխերն ու ժեխուհիները, քաղաքականապես անգրագետ նիկոլապաշտները և իշխանամոլները, ովքեր իրենց «ջայլամի» տեղ դրած փորձում են ցույց տալ, որ ամեն ինչ նորմալ է՝ «չնկատելով», թե իրենց կուռքին ինչպես են նսեմացնում և ծաղրում Ադրբեջանում և Թուրքիայում... Ու սա պետք է մեր երկիրը ներկայացնի դրսում...»: |