«Բունկերներից մեկում սպաներից մեկը նույնիսկ փորձել է Աննա Հակոբյանին գնդակահարել». Գ. Իսագուլյան
![]() 1176 Երկուշաբթի, 14 դեկտեմբերի, 2020 թ., 13:50 «Ազգային անվտանգություն» կուսակցության նախագահ Գառնիկ Իսագուլյանն ասուլիսի ժամանակ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետի այսօրվա տեսաուղերձին, ասաց. «Մեռած՝ չթաղած վարապետի ելույթ էր, փորձում է ասել՝ ես կամ, հրաժարական չեմ տա: Իրավունք է վերապահում իրեն 5000-ից ավելի զոհերի համար սուգ հայտարարի ու ինքը քայլերթ կատարի դեպի Եռաբլուր: Պետք է թույլ չտալ սատանային՝ մտնել Եռաբլուր: Զոհերը՝ բացառապես Ն. Փաշինյանի ու իրա կնգա պատճառով են: Պետք է փակել ճանապարհն ու դա թույլ չտալ, որ մտնի այնտեղ»: Անդրադառնալով Սամվել Բաբայանի երեկվա հարցազրույցին՝ Իսագուլյանն ասաց. «Նա բազմակի օգտագործված ապրանք է: Օրեր առաջ նա կանչվել է կառավարություն, հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանի հետ, մշակվել է ծրագիր՝ ոնց կարելի է պարտությունը բարդել բանակի վրա... Երբ ասում էինք՝ Սամվելն ու Աննան են կառավարել պատերամզը, չհերքվեց: Ամենակարևոր հարցը, որ պետք է տրվեր նրան՝ արդյո՞ք այդ օրերին Աննայի հետ գտնվել է բունկերներում ու ի՞նչ են արել Ջաբրայիլի օպերացիայի ժամանակ ու հոկտեմբերի 19-ի լույս 20-ի գիշերը: Ի՞նչն է եղել պատճառը, որ այն օրը, երբ Աննան եղել է Ջալալ Հարությունյանի մոտ, հաջորդ օրը երրորդ մահափորձն է իրականացվել Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ: Սամվել Բաբայանի կողմից դա խանդի՞, սիրո՞, թե՞ մեկ այլ դրսևորում էր: Բաբայանն այդ հարցերին պատասխաններ չտվեց»,- նշեց Իսագուլյանը՝ հավելելով. «Ի դեպ, բունկերներից մեկում ավագ սպաներից մեկը նույնիսկ փորձել է Աննա Հակոբյանին գնդակահարել, ուղղակի մյուսները թույլ չեն տվել՝ ասելով՝ դժվար է ասել նրա հոգեկան հիվանդ ամուսինն ինչ կանի»: |