«Խոստացան շատ արագ հանդիպում կազմակերպել ԳՇ պետի հետ». զինծառայողների հարազատներ
![]() 157 Հինգշաբթի, 17 դեկտեմբերի, 2020 թ., 14:20 Քիչ առաջ Պաշտպանության նախարարության շենքից դուրս եկան ժամկետային զինծառայողների ծնողները, որոնք հանդիպման էին ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ: «Մեր մտահոգությունները գրանցվեցին, և քանի որ նախարարն ու ԳՇ պետը տեղում չեն, այդ իսկ պատճառով խոստացան, որ շատ արագ հանդիպում կկազմակերպեն նաև նրանց հետ, մասնավորապես՝ Օնիկ Գասպարյանի»,- ասացին զինծառայողների ծնողները: Վերջինները նշեցին, որ պաշտոնյաներն իրենց վստահեցրել են, որ որոշակի գործընթացներ սկսվել են արդեն. «Ասացին, որ լուրջ քայլեր են ձեռնարկվում և շուտով արդյունքներ կունենան»: Հիշեցնենք՝ ժամկետային զինծառայողների հարազատները տևական ժամանակ է բողոքի ակցիա են իրականացնում ՊՆ-ի մոտ՝ պահանջելով իրենց որդիներին տեղափոխել Հայաստանի Հանրապետության տարածք: Զինվորներին թեպետ մեկշաբաթյա արձակուրդ է տրամադրվում, սակայն ծնողները բողոքում են, որ սահմանված ժամկետը բավարար չէ, քանի որ նրանք հոգեբանական աջակցության կարիք ունեն: |