«Այդ հայտարարությունը նաև պատերազմի ավարտ ինքնին չի նախատեսում». Արման Մելիքյան
![]() 231 Ուրբաթ, 18 դեկտեմբերի, 2020 թ., 04:10 Արցախի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Եռակողմ հայտարարության իրականացման ընթացքի հետ կապված որոշ պարզաբանումներ տալու կարիքն եմ տեսնում: Այդ հայտարարությունն Արցախի կարգավիճակի ու տարածքային ամբողջականության խնդիր լուծելու նպատակ չի ունեցել և չունի: Այդ հայտարարությունը նաև պատերազմի ավարտ ինքնին չի նախատեսում: Այն, առաջին հերթին, Ադրբեջանի տարածքն առնվազն Խորհրդային սահմաններում վերականգնելու նպատակ է հետապնդում: Այդ իսկ պատճառով ՀՀ զինված ուժերն, ըստ այդմ, պետք է տեղակայվեն ՀԽՍՀ-ՀՀ սահմաններից ներս: Եռակողմ հայտարարությունը չի նախատեսում Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերականգնում՝ անգամ ԼՂԻՄ սահմաններով, սակայն տեսականորեն թույլ է տալիս, որպեսզի Արցախի ՊԲ ստորաբաժանումները շարունակեն մնալ այն դիրքերում, որոնցում գտնվել են մարտակական գործողությունների դադարեցման պահին: Եռակողմ հայտարարության իրականացումը հավասարապես երաշխավորում են ինչպես Փաշինյանի կառավարությունն, այնպես էլ 17+ ընդդիմադիր խմբավորումը»: |