«Հենց այս պետությունների հետ Հայաստանը կարիք ունի հարաբերությունները խորացնելու». Վարուժան Գեղամյան
![]() 225 Ուրբաթ, 18 դեկտեմբերի, 2020 թ., 09:50 Թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կից քարտեզում երևում են այն երկրները, որտեղ Թուրքիան ունի ռազմական ներկայություն՝ գերազանցապես ռազմաբազաների տեսքով։ Քարտեզը մակերեսային զննելով՝ նույնիսկ դիլետանտը կհասկանա, թե տարածաշրջանային որ պետություններին դուր չի գա հայ-ադրբեջանական պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակը և Թուրքիայի այսչափ հզորացումը։ Հարցի պատասխանն ակնհայտ է՝ Իրան և Սաուդյան Արաբիա, որոնք ունեն իրենց սեփական ամբիցիաները տարածաշրջանում։ Հետևաբար՝ հենց այս պետությունների հետ Հայաստանը կարիք ունի առաջին հերթին հարաբերությունները խորացնելու՝ թուրք-ադրբեջանական աճող ագրեսիային դիմագրավելու համար։ Հայ-իրանական խորացված համագործակցությունը հատկապես ակտուալ է Սյունիքի պաշտպանությունն ու կենսունակությունն ապահովելու համար։ |