«Թող գա Սյունիք ու կտեսնի, թե ոնց իրեն կդիմավորենք». Գորիսի քաղաքապետ
![]() 236 Ուրբաթ, 18 դեկտեմբերի, 2020 թ., 23:25 «Հողերը տվեց վարչապետ կոչեցյալը, մեր արյան գնով պահած հողերը: Որոտանից 26 կմ ձգվող հողերը վերցրեց ու նվեր տվեց թուրքերին, Շուռնուխի կեսը տվեց, ամբողջ ճանապարհահատվածը տվեց»: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը: Հիշեցնենք, որ կառավարությունը հանձնարարել է Սյունիքի դիրքապահներին՝ հեռանալ դիրքերից, այդ թվում՝ գլխավոր բարձունքներից, որոնք մինչ այդ ապահովում էին Սյունիքի անվտանգությունը։ Ավելին, վերջնաժամկետ էր տրվել մինչև դեկտեմբերի 18-ը՝ ժամը 17։00, ինչն առաջացրել էր բնակչության ու համայնքապետերի դժգոհությունը։ Արդեն երկու օր է, ինչ սյունեցիները փակում են Գորիս-Կապան ավտոճանապարհը ու բացատրություն պահանջում իշխանություններից, քանի որ վերջիններիս որոշման արդյունքում վտանգվել է Սյունիքի անվտանգությունը, այլևս ապահով չի լինելու Գորիս-Կապան երթևեկությունը։ Հարցին՝ տեղյա՞կ է արդյոք՝ ինչ փաստաթղթի հիման վրա է տեղի ունենում տարածքների հանձնման պրոցեսը՝ Գորիսի քաղաքապետը պատասխանել է, որ տեղյակ չէ, իրենք որևէ փաստաթուղթ չեն տեսել. «Զինվորն ու կամավորը տեղում են, ասեմ ավելին՝ պատրաստ են կռիվ տալով պահել արյունով վաստակած իրենց հողը, բայց հրաման չեն տալիս: Հիմա պատկերացրեք, թե ինչ վիճակում է այստեղ ապրող ժողովուրդը»,- նշել է Առուշ Առուշանյանը: |