«Ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն չեն կարողանում մարդավարի աշխատել հանրության հետ». Դանիել Իոաննիսյան
Երկուշաբթի, 21 դեկտեմբերի, 2020 թ., 10:00
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ հիմնադիր, ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սյունիքի՝ սահմանային անիշխանության դեպքերը նորից ապացուցում են, որ ոստիկանության և ԱԱԾ-ի բարեփոխումներ են պետք
Սյունիքի այն բնակավայրերում, որոնք պատերազմի ու Զանգելանի և Քուբաթլուի շրջանների մնացած հողերի հանձնման արդյունքում դարձել են սահմանամերձ, պետք է լրջագույն աշխատանք տարվեր ոստիկանության ու ԱԱԾ-ի կողմից։
ԱԱԾ-ն պետք է սերտ համագործակցություն սկսեր ՏԻՄ ու այլ պետական ու մասնավոր մարմինների հետ, հստակ ներկայացներ, թե որտեղ ինչ է փոխում, որտեղ ինչ նոր ռիսկեր կան և որ դեպքում ինչ անել։
Ոստիկանությունը պետք է խոսեր բոլոր համայնքների բոլոր բնակիչների հետ, բացատրեր, թե ինչն է փոխվում, ինչն է անվտանգ, իսկ ինչը՝ այլևս ոչ, տար կոնտակտներ, ուր քաղաքացիները կարող են դիմել հարցերի և խնդիրների դեպքում։
Ոստիկանությունը պետք է նաև պարեկություն իրականացներ սահմանամերձ բնակավայրերում ու ճանապարհներին, որ քաղաքացիներն իրենց ապահով զգան։ Բայց ներկայիս ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն չեն կարողանում նորմալ, մարդավարի աշխատել հանրության հետ։ Արդյունքում հանրությունն իրեն անպաշտպան ու բախտի քմահաճույքին թողնված է զգում, իսկ ուժայիններն ընկալվում են որպես ռեպրեսիվ մեխանիզմներ և ոչ անվտանգության ապահովոզներ»։