«Շուշին հանձնվել է Փաշինյանի ուղիղ հրամանով. կա խոսակցության ձայնագրությունը». Արամ Գաբրիելյանով
![]() 1572 Շաբաթ, 26 դեկտեմբերի, 2020 թ., 23:25 «Շուշին հանձնվել է Փաշինյանի ուղիղ հրամանով, և ես զարմանում եմ՝ ինչո՞ւ Արայիկ Հարությունյանն այդ մասին ուղիղ չի ասում: Վախենում է ու չի ասում»,- «168 ժամ»-ի հետ զրույցում ասել է ռուսաստանաբանկ մեդիամագնատ, հայազգի լրագրող, հրատարակիչ, «Lifenews» լրատվական հեռուստաալիքի սեփականատեր, «News Media» հրատարակչական տան գլխավոր տնօրեն և նախագահ, «Բալթիական մեդիախումբ» հոլդինգի նախագահ Արամ Աշոտի Գաբրիելյանովը: Նա այն կարծիքին է, որ հենց Փաշինյանին հեռացնեն իշխանությունից, «Արայիկ Հարությունյանն անմիջապես կսկսի աղաղակել, որ՝ այո՛, Շուշին Փաշինյանի հրամանով են հանձնել»: «Ես վստահ եմ, որ կա այդ խոսակցության ձայնագրությունը, և ես գիտեմ, որ կա այն հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը, ուր հարբած Փաշինյանը Արայիկ Հարությունյանի հետ զրույցում հայհոյում ու մեղադրում է ռուսական ղեկավարությանն ամեն ինչում: Դա բոլորը գիտեն»,- ասել է Գաբրիելյանովը: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում: |