«Իրեն քիչ֊քիչ ռուսական նահանգապետի ձեռի տակ «տուզեմնի ուպրավլյայուշի» է պատկերացնում». Ալեքսանդր Քանանյան
Չորեքշաբթի, 30 դեկտեմբերի, 2020 թ., 00:15
Քաղաքագետ Ալեքսանդր Քանանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ասում են Բալասանեան Վիտալին նոր էշութիւններ է դուրս տուել․․․ Ռուսական ոկուպացիոն գաւտում յայտնուած Արցախի մնացորդը դեգրադացուած ռուսական ռեզերուացիայի վերածելու գործընթացն ամանորից յետոյ կարծես թե նոր բուռն թափ է առնելու․․․ Դեգեներատ Վիտոն, իրականում, թքած ունի Արցախի, հայութեան, հայոց պետականութեան վրայ։ Սա բնաւ նորութիւն չէ․․․ Իրեն քիչ֊քիչ ռուսական նահանգապետի ձեռի տակ «տուզեմնի ուպրավլյայուշի» է պատկերացնում։ Արցախի բարբառն էլ «ղարաբաղերէն» անուամբ իր խաւարած արեւին Հայաստանի ռուս֊թուրքական մասնատումից յետոյ Արցախից մնացած պատառիկում «պետական» լեզու դարձնելու ակնարկներ է անում․․․ Ա՜յ անասուն, «ռուսկիյ յազիկն» է քո տէրերի պետականն էլ, կենցաղավարականն էլ, բայց սոսկ մի քանի տարով․․․ Քեզ կամ քո նման տգէտ ու փաստացի դաւաճան աւանակին ռուսներն Արցախում «ռուկովոդիտել մեստնիխ արմյաշեկ» կարգելուց ոչ շատ անց «ս» կը լինեն Կովկասեան լեռնաշղթայից հիւսիս, դու էլ սրանց հետ «ս» կը լինես, բայց մինչ այդ «ազերբայջան դիլի»֊ին ահագին տեղ կը տաս՝ կամայ թե ակամայ։ Նողկալի ես եւ իսպառ խորշելի»: