«Հայաստանում և Սփյուռքում մենք այլևս գործ ունենք էշի ականջում քնած հանրության հետ». Արա Ղազարյան
![]() 358 Երկուշաբթի, 04 հունվարի, 2021 թ., 16:35 Ամերիկաբնակ հաղորդավար Արա Ղազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Սյունիքից հետո Գեղարքունիքն ա հերթի մեջ, հետո՝ Տավուշը... Էն, ինչ պատահում ա մեր երկրի և ազգի հետ ու դեռ կլինի, արդար ա: Արդար ա մի ազգի համար, որը պատերազմի ավարտից մոտ երկու ամիս անց դեռ չի ուզում իմանա զոհերի, վիրավորների, անհետ կորածների, գերիների թվերը... Արդար ա մի ազգի համար, որը պատերազմի ավարտից մոտ երկու ամիս անց չի պահանջում խայտառակ պայմանագրի և համաձայնագրի մանրակրկիտ վերծանում, քարտեզների և բնագծերի վերջնական հստակեցում, «բանավոր փոխպայմանավորվածությունների» մասին մանրակրկիտ հաշվետվություն: Հայաստանում և Սփյուռքում մենք այլևս գործ ունենք էշի ականջում քնած հանրության հետ, որը նայում, սակայն չի տեսնում, թե ինչպես ենք Հայրենիք կորցնում: Կարևորը՝ վաղը կծնվեն «Քելե Լաո»-ատիպ նոր ստեղծագործություններ և դուդուկ լսելու, ողբալու նոր, տարատեսակ առիթներ կունենանք...»: |