«Դա նշանակում է, որ Հայաստանը կորցնելու է վերապրելու վերջին շանսը». Հայկ Մարտիրոսյան
Երկուշաբթի, 04 հունվարի, 2021 թ., 17:20
Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԱԱԾ պետի Բաքու գործուղվելու փաստը, ամենայն հավանականությամբ, համապատասխանում է իրականությանը:
Ամենայն հավանականությամբ, ճշմարիտ է նաև տեղեկատվությունը, որ պատրաստվում է կապիտուլյացիայի և Հայաստանի կողմից սեփական հանձնված սահմանները ճանաչելու ակտի ստորագրում այս աննախադեպ դավաճանի կողմից:
Իսկ դա նշանակում է, որ Հայաստանն առհավետ կորցնելու է վերապրելու որևէ, յուրաքանչյուր և վերջին շանսը:
Դա նշանակում է նաև, որ ևս մեկ անգամ հաստատվելու է այն, ինչում այլևս ոչ մի լուրջ մարդ չի կասկածում, որ նիկոլ փաշինյանը ոչ միայն պատմական մասշտաբների աննախադեպ ազգային և պետական դավաճան է, այլև՝ փողով երկիրը թշնամուն բառացիորեն վաճառած մեկը: Իսկ դա իր հերթին նշանակում է, որ Հայաստանի ղեկը ձեռքերում պահած արարածը հայ ազգի թշնամին է, նրա ամենամեծ վնասատուն և դահիճը: Առավել վտանգավոր դահիճ և ճիվաղ, քան երիտթուրք եռապետներն էին՝ Թալեաթը, Էնվերը և Ջեմալը:
Սա խարան է մեր երեսին առհավետ: Եթե, իհարկե, սրանից հետո մենք գոյություն ունենանք ևս մի հարյուր տարի: Բայց խարան է նախևառաջ այն բանի համար, որ մենք հանդուրժում ենք այդ խարանը: Որ մենք լուռ և հեզ հետևում ենք թե ինչպես է անգրագետ, անմակարդակ և հագահիգիենիկ մի անազգ անասուն վաճառում հայ ժողովրդի հազարամյա պատմությունը, ջուր դարձնում հազարամյակներով հեղված միլիոնավոր հայերի արյունը և նվաճողին հանդարտորեն հանձնում քաղաքակրթության ծննդավայրերից մեկը՝ տառապանքով և անհաշվելի զոհողություններով ու քրտինքով պահված այս հինավուրց ժողովրդի բնօրրանը:
Թո՛ւք և ամո՛թ մեզ:
Հազա՛ր ամո՛թ»: