«Ռուսաստանի հետ դաշնային պետության մասին խոսողներին և քարոզիչներին միայն մեկ հուշում». Արման Բաբաջանյան
![]() 309 Երկուշաբթի, 04 հունվարի, 2021 թ., 17:45 ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ռուսաստանի հետ դաշնային պետության մասին խոսողներին և քարոզիչներին միայն մեկ հուշում՝ 2019թ․ ռուսական Լևադա սոցիոլոգիական ուսումնասիրությունների կենտրոնի կատարած հարցման համաձայն՝ Ռուսաստանի 18-24 տարեկան երիտասարդների 53 տոկոսը ցանկանում է հեռանալ այդ երկրից և ապրել արտասահմանում։ Ոչ ոք չի վիճարկում Ռուսաստանի կարևորությունն ու նշանակությունը մեր տարածաշրջանում։ Ռուսաստանի հետ մենք պարտավոր ենք աշխատել, բայց ո՛չ ի հաշիվ Հայաստանի ինքնիշխանության և ո՛չ ի հաշիվ Հայաստանի սուվերենության։ Հայաստանը պետք է գտնի Ռուսաստանի հետ ճշգրիտ աշխատանքի բալանսը՝ Ռուսատանից պետք չէ փորձել այնքան հեռանալ, որի հետևանքով այնքան վնասներ կրենք, որ հետո ստիպված լինենք մոտ գալ այնքան, որ վնասենք Հայաստանի ինքնիշխանությունը»։ |