Առաջարկվեց սեպտեմբերի վերջին շաբաթ օրն Ազգային փոքրամասնությունների օր նշել
![]() 203 Երեքշաբթի, 19 հունվարի, 2021 թ., 16:15 Ազգային ժողովն այսօր քննարկեց իշխանական թևից եզդիական համայնքի ներկայացուցիչ Ռուստամ Բաքոյանի ներկայացրած օրենքի նախագիծը, որով պատգամավորն առաջարկվում է սեպտեմբերի վերջին շաբաթ օրը նշել որպես ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների օր: Բաքոյանը նշեց, որ ՄԱԿ-ի 1966 թվականի քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրով ամրագրված է, որ այն երկրներում, որտեղ գոյություն ունեն ազգային փոքրամասնություններ՝ էթնիկ, կրոնական և լեզվական փոքրամասնություններ, ապա այդ փոքրամասնություններին պատկանող անձանց չի կարող մերժվել նույն խմբի այլ անդամների հետ համատեղ իրենց մշակույթից օգտվելու, իրենց կրոնը դավանելու, ծիսակատարությունները կատարելու, ինչպես նաև մայրենի լեզվից օգտվելու իրավունքը: Քննարկման վերջին հատվածում Բաքոյանը հայտնեց, որ գուցե փոփոխություններ անեն նախագծում ամսաթվի հետ կապված, քանի որ մի քանի տարին մեկ տոնը կարող է համընկնել Արցախյան վերջին պատերազմի սկսման օրվա հետ, ինչը, ըստ պատգամավորի, անընդունելի է: |