«Մեզ հայտնի չէ, թե Ռոբերտ Քոչարյանին ինչի հիման վրա է թույլատրվում մեկնել ՀՀ-ից». մեղադրող դատախազ
Երեքշաբթի, 02 փետրվարի, 2021 թ., 14:25
Այսօր Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստի ժամանակ մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը դիմելով դատավոր Աննա Դանիբեկյանին հայտարարեց, որ ՀՀ ոստիկանությունից տեղեկություն է ստացել, որի համաձայն Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը Ռոբերտ Քոչարյանին թույլատրել է փետրվարի 3-ից մինչև 8-ը մեկնել ՀՀ-ից:
«Դրա հիման վրա ոստիկանությանը խնդրվել է Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանի նկատմամբ կիրառված սահմանափակումները նշված միջակայքում վերացնել, այնուհետև կրկին կիրառել»,- նշեց մեղադրող դատախազը:
«Մեզ հայտնի չէ, թե Ռոբերտ Քոչարյանին ինչի հիման վրա է թույլատրվում մեկնել ՀՀ-ից, ինչով է դա պայմանավորված, ինչով է որոշվում մեկնելու և վերադառնալու՝ դատարանի կողմից թույլատրված ժամանակահատվածը, մենք դրան պետք է տեղեկացված լինենք»,- նկատեց նա՝ պարզաբանում պահանջելով դատավորից:
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը պատասխանեց, որ կտրամադրվեն համապատասխան փաստաթղթեր, անհրաժեշտության դեպքում կարող են բողոքարկել Վերաքննիչ դատարանում: