«ՊՆ-ի կրճատումները սպայական կազմի աշխատավարձի հաշվի՞ն է, թե՞ զննման ու մնացած այլ հարցերի». Սոֆյա Հովսեփյան
![]() 254 Հինգշաբթի, 11 փետրվարի, 2021 թ., 23:35 ԱԺ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԿԳՄՍ-ի բյուջեն այս տարի կրճատվելու է 17 միլիարդ դրամով: Հետաքրքիր է՝ ինչի՞ հաշվին: Գիտության, հանրակրթության, մշակույթի, սպորտի, թե՞... Բյուջեն հաստատվել է դեկտեմբեր ամսին, երբ երկիրը ճգնաժամի մեջ էր արդեն և հնարավոր էր տեսնել, թե ինչ ռիսկեր կարող էր առաջանալ... Հաստատումից հետո է որոշվում կրճատվել և ամենազգայուն ոլորտները, որոնք առանց այն էլ գրեթե ներդրում չեն ունենում, տուժելու են... Ավելի մեծ է ՊՆ-ի կրճատումների չափը, սպայական կազմի աշխատավարձի հաշվին է, թե՞ զննման ու մնացած այլ հարցերի... Կարիք կա արդյունավետ ծախսելու, ոչ թե կրճատելու, օրինակ, մեկ ԴՆԹ սարքը, որը գնվեց վերջերս 250 մլն դրամով, գնել շուկայական արժեքով՝ 105 մլն դրամով կամ հասկանալ կարիքը կա՞, թե՞ ոչ, քանի որ հավելյալ մեկ ԴՆԹ սեկբենատոր պարապուրդի է մատնված նախկին ՍՊԻԴ կենտրոնում, թե չէ մի տեսակ անհասկանալի է դառնում, թե ինչպե՞ս...»: |