Ռուսների և ադրբեջանցիների պահանջով Արցախում Նժդեհի արձանը կապամոնտաժվի
Հինգշաբթի, 11 փետրվարի, 2021 թ., 18:30
Վերջին երկու օրերին սոցիալական ցանցերում և հասարակության շրջանում սկսել են քննարկել Մարտունի քաղաքում տեղադրված Գարեգին Նժդեհի արձանի ապամոնտաժման հարցը, գրում է 1in.am-ը: Արձանը տեղադրված է Մարտունու գլխավոր փողոցներից մեկում, պաշտոնական բացման արարողություն դեռևս չի եղել: Լուրեր են պտտվում, որ ադրբեջանցիները ռուս խաղաղապահների միջոցով պահանջել են ապամոնտաժել այն, ռուսներն էլ առաջարկել են իրավիճակը չսրելու համար կատարել պահանջը:
Պարզվել է, որ ռուս խաղաղապահ բարձրաստիճան զինվորականը քաղաքապետից պահանջել է ապամոտնաժել Գարեգին Նժդեհի արձանը: Քաղաքապետ Էդիկ Ավանեսյանը հրաժարվել է՝ ասելով՝ «կարող է վաղն էլ Մոնթեի արձանը պահանջեն ապամոնտաժել»:
Առաջիկա օրերին Մարտունի քաղաքում տեղադրված Գարեգին Նժդեհի արձանը կապամոնտաժվի և կտեղադրվի Մարտունի քաղաքի պատմության թանգարանի մոտ։ Հավանաբար ավագանու նիստ կհրավիրվի, չի բացառվում, որ թանգարանը անվանակոչեն Նժդեհի անունով։
Առավել մանրամասն՝ սզբնաղբյուրում: