«Դուք հավակնո՞ւմ եք վարչապետի պաշտոնին»․ Արմինե Օհանյանը՝ Գագիկ Ծառուկյանին
![]() 223 Ուրբաթ, 12 փետրվարի, 2021 թ., 21:10 Ինչպես արդեն հայտնել էինք՝ ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարել է, որ իր ղեկավարած քաղաքական ուժը կմասնակցի ընտրություններին՝ առանց որևէ դաշինքի: «Հրապարակ» թերթի խմբագիր Արմինե Օհանյանի հարցին, թե, արդյոք նա հավակնո՞ւմ է վարչապետի պաշտոնին Ծառուկյանը պատասխանել է. «Բայց էսօր դրա ժամանակը չի: Ասենք՝ մինչև արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ չլինեն, դրա մասին պետք չէ խոսել: Հիմա դա կախված է ընտրություններից, իրավիճակից, ժողովրդից: Էսօր ինչ-որ տենց պայքար, որ «ես եմ, ես պետք է լինեմ», այդպիսի ցանկություն ես չունեմ, բայց եթե անհրաժեշտություն լինի, որ էսօր գոնե ժամանակավոր, որ էս իրավիճակից կարելի ա հելնել, կազմակերպել, որ անհրաժեշտ ա, դա կարանք մտածենք, բայց թե չէ, իմ կյանքի նպատակ, որ պետք է անպայման այդպես լինի, ես այդպիսի նպատակ չունեմ»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |