«Կրակն ե՞նք ընկել մեր գանձի ձեռքը». Գևորգ Պետրոսյան
![]() 219 Երկուշաբթի, 15 փետրվարի, 2021 թ., 10:25 ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Չեմ հասկանում... Ըտենց էլ չեմ հասկանում, թե մեր ինչին են պետք արտահերթ ընտրությունները... Նիկոլն ի՞նչ վատ ղեկավար ա... Կրակն ե՞նք ընկել մեր գանձի ձեռքը... Մարդն ինչ նստել ա պաշտոնի, ամեն ինչ ավելացրել ա... Ոնց թե՝ ինչ ա ավելացրել... Ավելացրել ա՝ - Արտաքին պետական պարտքը. - Արտաքին մարտահրավերները. - Տուգանքների չափերը. - Առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գները. - Պետական տուրքերը. - Ձրիակեր ու անբան քայլականների պարգևավճարները. - Երկրում թշնամանքի ու ատելության մթնոլորտը. - Ապօրինի ձերբակալությունների ու կալանավորումների թիվը. - Գործազուրկների թիվը. - Աղքատությունը. - Արտագաղթը. - Հոսանքի ու գազի գները. - Համավարակի տարածումը. - Արագաչափերի թիվը. - Անտուն մարդկանց քանակը... Ու էլի ըտենց շատ բաներ ա Նիկոլն ավելացրել... Բա ըտենց ղեկավարից կդժգոհե՞ն... Ամոթ ա էլի... Ասում եք՝ հեռացնենք իշխանությունից... Լավ ա՝ չեք ասում՝ նետենք աղբանոց...»: |