«Նիկոլը, անշուշտ, իր «պրոյեկտը» չէ, բայց գերազանցեց իրեն». Հայկ Մարտիրոսյան
Երկուշաբթի, 15 փետրվարի, 2021 թ., 12:20
Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Սերժ Սարգսյանն այսօր եթերում ևս մեկ քայլ է անելու՝ նորմալացնելու համար դավաճանության գաղափարախոսությունը:
Նիկոլը, անշուշտ, իր «պրոյեկտը» չէ, բայց գերազանցեց իրեն՝ դավաճանությունը Մոսկվայի ճնշման դաշտից Բաքվին հաճոյանալու դաշտ տեղափոխելով: Ըստ այդմ՝ եթե այն ժամանակ հողերը տայինք, իրենց՝ նախկին և ներկա երեք ռեժիմների համար Արցախը, իսկ իրականում միայն ԼՂԻՄ-ը, իբրև թե հնարավոր կլիներ «փրկել»: Եվ դրանով՝ այդ դավաճանական գաղափարաբանությամբ, նիկոլի միակ մեղքը կմնա այն, որ նա ուղղակի առանց պատերազմի չհանձնեց: Տարավ երկիրը պայմանավորված պատերազմի և հանձնեց երկիրը՝ տալով մեծաթիվ զոհեր և անգին տարածքներ:
Եվ ոչ ոք չի էլ ասի, որ կարելի էր ճիշտ դիվանագիտական թեզ որդեգրել ժամանակին, ճիշտ զինվել, ճիշտ արտաքին քաղաքականություն վայելել, կռվել մինչև վերջին փամփուշտը և հաղթել:
Չի ասի, որովհետև նախիրը ենթադրում է, թե միշտ ամենամեծն ու ամենաուժեղն է հաղթում, թե Հայաստանը ռեսուրս չուներ և չէր կարող ունենալ, թե «Ռուսաստանը ոչինչ չէր թողնի», թե «դաշնակցին այլընտրանք չկար», թե, «ի սկզբանե, որոշված էր, որ հանձնելու էին», թե «միջազգային հանրությունը չէր ընդունի»:
Ժողովրդին ու երկիրը կառափնարան տանելուց հետո էլ դավաճաններին կռապաշտող նախիրը դեռ իշխում է ժողովրդին, իսկ նախրային մտածողությունը՝ ողջ երկրին:
Եվ այդպես՝ մի բան, որ դավաճանություն է՝ քննադատվելու է մեկ այլ դավաճանության տարբերակով չիրականացնելու համար: Եվ մի դավաճանը մյուսին դավաճան է անվանելու: