«Թող Լևոնի պես վեր կենար ասեր՝ ես այդ հարցում Նիկոլին կպաշտպանեմ, իսկ իրենք ի՞նչ արեցին»․ Շանթ Հարությունյան
Հինգշաբթի, 18 փետրվարի, 2021 թ., 23:10
«Դրանց բոլորի մեջ ամենաազնիվը եղել է Լևոնը։ Նա որ ասում էր՝ ճիշտը փոխզիջումն է, տարածքների հանձնումը, 16-17 թթ-ին, ես բանտում էի, կիսատ-պռատ հիշում եմ, Լևոնն ասեց՝ եթե Սերժը գնում է փոխզիջման, ես կպաշտպանեմ իրեն այդ հարցում։ Ու շատերը մեղադրում էին իրեն, որ համագործակցության մեջ է, բայց նա ասեց՝ ես ոչ մի հարցով չեմ համագործակցի Սերժի հետ, բացի այդ մի հարցով՝ հանուն Հայաստանի, հայ ժողովրդի, երեխաների փրկության»,- 24news-ին տված հարցազրոււցում ասել է «Ցեղակրոն» կուսակցության նախագահ Շանթ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ Սերժ Սարգսյանը չունեցավ նույնքան բարոյականություն, որքան Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
«Թող վեր կենար ասեր՝ ես այդ հարցում Նիկոլին կպաշտպանեմ, իսկ իրենք ի՞նչ արեցին։ Իր թիմը 2,5 տարի շարունակ Նիկոլին մեղադրում էր դավաճանության, հող ծախելու մեջ։ Թող Լևոնի պես վեր կենար ասեր, եթե Նիկոլը գնա փոխզիջման, ես իրեն չեմ մեղադրի»,- ասաց Շ․ Հարությունյանը