Պահանջում ենք զերծ մնալ արկածախնդրությունից և ընդունել բանակի և ժողովրդի պահանջը․ Արցախի մի շարք կուսակցություններ
![]() 323 Հինգշաբթի, 25 փետրվարի, 2021 թ., 22:10 Ողջունում ենք Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի հայտարարությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանի և նրա կառավարության հրաժարականի պահանջով: Այդ հայտարարությամբ Հայոց Բանակը վերստին փաստեց ժողովրդական լինելու և երկրի համար այս ծանր իրավիճակում պետականության հիմքերը պաշտպանելու իր պատրաստակամությունը: Բոլորս մտահոգված ենք Հայոց բանակի պահանջից հետո Հայաստանի Հանրապետությունում ծավալվող իրադարձություններով և պահանջում ենք Նիկոլ Փաշինյանի վարչախմբից զերծ մնալ արկածախնդրությունից և ընդունել Բանակի և ժողովրդի պահանջը: Այս իրավիճակում ՀՀ մեր քույրերին և եղբայրներին, պետության ճակատագրով մտահոգված քաղաքացիներին կոչ ենք անում մերժել քաղաքացիական բախումներ հրահրող ազգադավ իշխանության սադրանքները և կանգնել Հայոց բանակի ու Հայրենիքի փրկության շարժման կողքին: Նժարի վրա է դրված Արցախի, մեր Հայրենիքի և համայն հայության ապագան և միայն նոր իշխանությունների ու համազգային համախմբվածության մթնոլորտում կարելի է հասնել ճգնաժամի հանգուցալուծմանը: Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության Արցախի Կենտրոնական կոմիտե Արցախի Արդարություն կուսակցություն Արցախի Ժողովրդավարական կուսակցություն ք. Ստեփանմակերտ 25.02.2021թ. |