«2018-ի ապրիլի Նիկոլը մեռել է, չկա, կա հողատու, կա դավաճան, հայրենիքը ծախած մի Նիկոլ». Գեղամ Մանուկյան
![]() 175 Երկուշաբթի, 01 մարտի, 2021 թ., 18:55 Բաղրամյան պողոտայում մեկնարկել է «Հայրենիքի փրկության շարժման» հանրահավաքը: Առաջինը ելույթ ունեցավ ՀՅԴ գործիչ Գեղամ Մանուկյանը՝ հայտարարելով, որ Փաշինյանը 3 տարի շարունակ մնաց նույն պոպոլուլիստ Նիկոլը, Ֆեյսբուքով լայվ մտնելուց բացի ոչ մի բան չարեց: «Գործ անելու, պետություն կառավարելու փոխարեն այսօր էլ թատրոն է բեմադրել՝ ցանկանալով մարդկանց մեջ վերականգնել 18-ի հուշը: Բայց գնացքը գնացել է, սուտը բացահայտվել է: 2018-ի ապրիլի Նիկոլը մեռել է, չկա, կա հողատու, կա դավաճան, հայրենիքը ծախած, տասնյակ հազարավոր մեր քաղաքացիներին անտուն, անտեր անհայրենիք դարձրած, Արցախը խլած մի Նիկոլ: Ընդամենը մի Նիկոլ, որ այսօր փորձում է նորից թատրոն խաղալ: Վստահ եմ՝ հրապարակում այսօր շատ- շատերը պարտադրաբար, անասնաբար բերվել են համայնքապետերի կողմից, որոնք ծառայում են նեռին»,- հայտարարեց նա: |