«Հայ աղջիկների մի զգալի մասը թյուր պատկերացում ունի հարաբերության մասին». Նարեկ Սարգսյան
Հինգշաբթի, 11 մարտի, 2021 թ., 04:05
Ջութակահար Նարեկ Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայ աղջիկների մի զգալի մասն, իմ կարծիքով, թյուր պատկերացում ունի հարաբերության մասին: Շատ աղջիկներ վիրավորական են համարում, երբ տղամարդու միակ ցանկությունը ինտիմ հարաբերությունն է՝ առանց որևէ հեռանկարի: Իրականում այս փաստի մեջ ինքնին ոչ մի վիրավորական բան չկա: Վիրավորական է վատ վերաբերմունքը, որը հաճախ ուղակցում է շփմանը: Բայց ինքնին սեքսի ցանկությունը, իմ խորին համոզմամբ,՝ ոչ միայն վիրավորական չէ, այլ աշխարհի ամենանորմալ բանն է:
Եթե պատկերավոր ասենք, տղամարդը զննում է 1000 կնոջ, որից 200-ի հետ ցանկանում է խոսել, 100-ի հետ ցանկանում է հանդիպել, 50-ի հետ ցանկանում է միանվագ սեքս, 5-ի հետ ցանկանում է երկարաժամկետ հարաբերություն, իսկ 1-ի հետ՝ ամուսնություն:
Ուստի եթե տղամարդը կնոջը հետ ցանկանում է հարաբերություն, ապա կինը ավտոմատ պիտի իմանա, որ ինքը արդեն 1000-ից 50-ի մեջ է մտնում տվյալ տղամարդու համար: Այսինքն՝ առնվազն 5 տոկոսի մեջ: Դա ինքնին հաղթանակ է, քանի որ մնացած 950-ի հետ տղամարդը չունի այդ ցանկությունը, իսկ 800-ի հետ նույնիսկ խոսելու նախաձեռնություն չի ցուցաբերում:
Իսկ եթե առաջին հարաբերությունից հետո մտերմություն լինի, դա արդեն կնշանակի, որ կինը 1 տոկոսի մեջ է մտնում, հետո՝ 0,5 տոկոսի մեջ, իսկ ինչ-որ մի օր միգուցե կինը դառնա միակը տղամարդու համար:
Բայց եթե նույնիսկ չդառնա էլ, արդեն գտնվել 5 տոկոսի մեջ, ինքնին հաղթանակ է:
Նույնն էլ 100 տոկոսով վերաբերվում է տղամարդկանց: Եթե կինը համաձայնվել է հարաբերության, դա ինքնին հաղթանակ է: Ուրեմն տղամարդը կնոջ 5 տոկոսի մեջ է: Իսկ եթե երկարատև հարաբերություն լինի՝ 1 տոկոսի մեջ կամ 0,5 տոկոսի մեջ:
Ասվածից հետևում է, որ ինչքան շատ հարաբերություն կառուցես, այնքան հավանականությունը մեծ կլինի, որ տղամարդու և կնոջ 5 տոկոսները կհամընկնեն»: