«Ալեն Սիմոնյանի խայտառակ հայցադիմումը մերժվեց». Կոչուբաև
Հինգշաբթի, 11 մարտի, 2021 թ., 15:10
Փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանի խայտառակ հայցադիմումը մերժվեց։ Բացի մերժումից՝ Ալեն Սիմոնյանը կվճարի նաև 100 հազար ՀՀ դրամ գումար՝ որպես փոխհատուցում։ Թեև գումարը մեծ չէ, բայց հաջորդ անգամ այն կստիպի մի փոքր մտածել հայց տանել, թե ոչ։
Միաժամանակ, սա նշանակում է, որ հոդվածում տեղ գտած տեղեկությունները մնում են չհերքված, իսկ կանխավարկածի մակարդակում՝ իրականությանը համապատասխանող։
Հ․Գ․ Դատավոր Հ․ Զարգարյանը հերթական անգամ փայլեց իր արհեստավարժությամբ, ինչ համար հայտնում ենք մեր երախտագիտությունը։ Իրավաբաններին խորհուրդ կտամ կարդալ վճիռը․ այն ունի պատճառաբանվածության գերբարձր նշաձող»:
Հիշեցնենք՝ լրատվամիջոցը հիմնվել էր նաև MAMUL.am-ի՝ #Vivarobet-ը հրաժարվում է քաղաքացուն հանձնել շահած ավտոմեքենան, Օգտատերերը «Վիվարոբեթ»-ին մեղադրում են հին խաղերի վրա խաղադրույքներ ընդունելու մեջ. ընկերությունը չի արձագանքում հրապարակումների վրա, որտեղ բազմիցս անդրադարձել էինք խնդրո առարկա թեմային: