Հայտնի է՝ ում է մակագրվել Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումը
Չորեքշաբթի, 17 մարտի, 2021 թ., 09:18
Փաստաբան Արամ Վարդևանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանն ունի առավելապես դրական և արդարադատություն իրականացնող դատավորի համբավ: Գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումը մակագրվել է հենց դատավոր Պետրոսյանին:
Ինչպես միշտ իշխանությունները զգալով, որ կարող են ստանալ ոչ իրենց հաճելի դատական ակտ, իսկ տվյալ դեպքում դա հայցի ապահովման բավարարմամբ Օնիկ Գասպարյանի կողմից ԳՇ պետի պարտականությունները կատարելուն ՎԵՐԱԴԱՌՆԱԼՆ Է, ըստ մամուլում հրապարակված տեղեկության՝ որոշել են ամեն կերպ ճնշել դատավորին: Երևի այս կոնտեքստում է նաև ասվում իշխանական պատգամավորի կողմից՝ «վերցնել դատարանները»:
Տեղեկացնեմ նաև, որ այն հիմնավորումները որոնք հասանելի էին հանրությանը ԳՇ պետի հակասահմանադրական ազատման վերաբերյալ, լրիվությամբ բավարար են Վարչական դատարանի կողմից՝ հայցի ապահովում կիրառելու համար»: