«Քաղաքացին ընտրելու է 1 քվեաթերթիկ և առանց նշումի դնելու է ծրարի մեջ»․ Վ․Հովակիմյան
![]() 261 Հինգշաբթի, 01 ապրիլի, 2021 թ., 13:40 ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը արտահերթ նիստի ժամանակ ներկայացրեց, թե Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունից հետո ընտրատեղամասում ինչ է սպասվում ընտրողներին: «Գործող օրենքով խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ, երբ ընտրողը գնում է ընտրատեղամաս, իրեն տալիս են մասնակից քաղաքական ուժերի թվով քվեաթերթիկներ, որտեղից ինքը որ քաղաքական ուժին որ ընտրում է, վերցնում է այդ քվեաթերթիկը, հակառակ կողմում թեկնածուների դիմաց նշում է կատարում և գցում արկղը: Այս փոփոխությունից հետո ընտրողն ընտրելու է միայն քաղաքական ուժին: Այսինքն՝ վերցնելու է, օրինակ, 10 կամ 15 քվեաթերթիկ, ընտրելու է մեկ քվեաթերթիկ և առանց որևէ նշում կատարելու, առանց գրչի հարվածի, դնելու է ծրարի մեջ և գցելու է քվեատուփը»,- ասաց Հովակիմյանը՝ նշելով, որ ընտրակարգը շատ է պարզեցվում։ Առաջարկվող փոփոխությունների վերաբերյալ գրառում է կատարել նաև իմքայլական պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը: |