«Գործող իշխանության համար բանակը եղել է մի հրեշ, որից միշտ վախեցել են». Մովսես Հակոբյան
Շաբաթ, 17 ապրիլի, 2021 թ., 16:28
Իշխանությունները բանակից չհասկացող մարդիկ են, բոլորը բանակից փախած մարդիկ են, ողջ գործունեության ընթացքում բանակն իրենց համար եղել է մի հրեշ, որից միշտ վախեցել են, մինչև հիմա էլ վախենում են,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը:
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանը երեկ առաջարկել էր ԱԺ նախագահին և խորհրդարանական խմբակցություններին՝ ստեղծել 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների ԱԺ քննիչ հանձնաժողով։ Հարցին՝ արդյո՞ք այս իշխանությունների օրոք ստեղծվելիք պատերազմը քննող հանձնաժողովն օբյեկտիվ կգործի՞, Մովսես Հակոբյանն ասել է. «Եթե նորմալ հանձնաժողով ստեղծվի, այո»:
Դիտարկմանը, որ եթե քննիչ հանձնաժողով ստեղծվի, ապա այն ղեկավարելու է Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, զրուցակիցն արձագանքել է. «Չեմ կարծում, որ Անդրանիկ Քոչարյանը կկարողանա ինչ-որ բան քննել»: