«Հայաստանում նկատելի արձագանք գտավ The National Interest-ում Մայքլ Ռուբինի հոդվածը». Հակոբ Բադալյան
Երկուշաբթի, 19 ապրիլի, 2021 թ., 17:48
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայաստանում նկատելի արձագանք գտավ ամերիկյան The National Interest պարբերականում Մայքլ Ռուբինի հոդվածը, որտեղ նա նշում է, որ Ալիևը դառնում է ներկայի Սադդամ: Մեզ համար ականջ շոյող համեմատություն, որը տվել է տարաբնույթ եզրահանգումների կամ դիտարկումների տեղիք, ընդհուպ այն, որ Վաշինգթոնն Ալլիևին Սադդամ է համարում:
Բայց, թերևս անհրաժեշտ է նկատել մի քանի հանգամանք, կապված հրապարակման հարթակի և հեղինակի հետ: The National Interest պարբերականը, ինչպես այսօր վկայում են լավատեղյակ մարդիկ, այսօր ըստ էության ռուսական ազդեցության տակ գործող հարթակ է: Դա վառ վկայությունն է օրինակ նաև այն, որ պարբերականի գործադիր տնօրենը ռուսական հեռուստաալիքներում թոք-շոուների գրեթե մշտական մասնակից Դմիտրի Սայմսն է՝ ԽՍՀՄ-ում ծնված, հետո ԽՍՀՄ քաղաքացիությունն ամերիկյանի փոխած փորձագետը: Կոնկրետ հոդվածի հեղինակը՝ Մայքր Ռուբինը, ռուսական Վալդայ ակումբի փորձագետներից է:
Այս ամենը նշանակո՞ւմ է, որ հոդվածի վրա չպետք է նայել: Իհարկե ոչ: Անդրադարձս դրա մասին չէ, այլ այն մասին, որ ավելի ստույգ հասկանանք, թե որտեղից է գալիս «համեմատությունը», ըստ այդմ դիտարկենք, թե ինչի՞ համար է Ռուսաստանին դա պետք»: