«Եթե «սուտասան» բառն է ասում, նրա ասածին չեմ էլ արձագանքի». Արմեն Խաչատրյան
Երկուշաբթի, 19 ապրիլի, 2021 թ., 14:04
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը արձագանքելով Լևոն Զուրաբյանի հայտարարությանը, ըստ որի՝ Հայաստանի ղեկավարը ստախոս է, նշել է. «Ես հավատում եմ ՀՀ վարչապետին, որին հավատացել է մի ողջ ժողովուրդ: Եթե Լևոն Զուրաբյանը, չգիտեմ ինչ է ասել, ձեզնից եմ լսել, բայց եթե սուտասան բառով է հայտարարություն անում, ուրեմն ընդհանրապես նրա ասածին արձագանք չեմ էլ տա»:
Հիշեցնենք՝ «​Ազատությունը» «Կիրակնօրյա վերլուծական Հրայր Թամրազյանի հետ» հաղորդման ընթացքում զրուցել է Հայ ազգային կոնգրես կուսակցության փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանի հետ:
Հարցին՝ այս շաբաթ Ազգային ժողովում Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ «2018 թվականի ամռանը առաջին նախագահի հետ հանդիպում է եղել, և գաղտնիք բացեմ՝ ինչ է ասել ինձ Տեր-Պետրոսյանը 2018 թվականի հուլիսին, ասել է՝ հողերը պետք է տաս», Լևոն Զուրաբյանը պատասխանել է. «Ես ցավով պետք է արձանագրեմ, որ Հայաստանի ղեկավարը ստախոս է, որովհետև նման բան չի եղել, ընդ որում՝ Նիկոլ Փաշինյանը դա շատ կատեգորիկ ձևով է ասում: Դա բացարձակ սուտ է, դա չի համապատասխանում իրականությանը, նման բան չի եղել»: