«Ադրբեջանցի ժողովուրդը կվերադառնա Զանգեզուր 101 տարի անց». Ալիևը շարունակում է սպառնալ
![]() 458 Երեքշաբթի, 20 ապրիլի, 2021 թ., 22:36 «Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծումն ամբողջովին համապատասխանում է մեր ազգային, պատմական ու ապագա հետաքրքրություններին: Մենք կիրագործենք Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծման առաջադրանքը, անկախ նրանից՝ դա ուզում է Հայաստանը, թե ոչ»,- ելույթ ունենալով Ադրբեջանական հեռուստաընկերության եթերում՝ ասել է Իլհամ Ալիևը: «Եթե Հայաստանը ուզենա, ապա դա կարելի է անել հեշտությամբ, իսկ եթե չուզենա, մենք դա կենանք ուժով: Ես ասում էի մինչև պատերազմն ու դրա ընթացքում, որ նրանք պետք է ռադ լինեն մեր հողերից իրենց կամքով, թե չէ մենք նրանց դուրս կանենք: Այդպես էլ եղավ: Նույնը տեղի կունենա և Զանգեզուրի միջանցքի պարագայում: Մեր գլխավոր մրցակիցը ժամանակն է: Որովհետև երկաթգծի կառուցումը, մայրուղու կառուցումը ժամանակ են պահանջում: Ուստի բոլոր ուժերը կենտրոնացել են այս նախագծի իրագործման համար: Այսպիսով, ադրբեջանցի ժողովուրդը կվերադառնա Զանգեզուր 101 տարի անց»,- սպառնում է Ալիևը: |