«Բայդենն առաջին անգամ միայն այսօր հեռախոսազրույց ունեցավ Թուրքիայի նախագահի հետ»․ Հայկ Մարտիրոսյան
Շաբաթ, 24 ապրիլի, 2021 թ., 00:56
Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Երբ ասում ենք, որ ԱՄՆ-ը բոլորովին նոր դիրքորոշում է որդեգրել Հայաստանի և տարածաշրջանի հանդեպ և որ ԱՄՆ և Թուրքիան այլևս բարեկամներ չեն ու Միացյալ Նահանգները շահագրգռված է Հայստանին սատարելով և հնարավոր դաշնակցությամբ՝ առաջին հստակ հաստատումն է ստացել այսօր՝ ընդամենը մեկ ժամ առաջ:
Նախագահ Բայդենը, իշխանության գալուց հետո առաջին անգամ միայն այսօր և հենց՝ ապրիլի 24-ի նախօրէին է միայն հեռախոսազրույց ունեցել Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հետ:
Բայդենը հայտնել է, որ պատրաստվում է հայկական եղեռնը անվանել Ցեղասպանություն:
Էրդողանը, ըստ թուրքական պաշտոնական աղբյուրների՝ դժգոհել է, որ ԱՄՆ-ը չի արտահանձնում Փենսիլվանիայում ապաստանած Ֆեթուլլա Գյուլենին և որ ԱՄՆ-ը ռազմական լուրջ աջակցություն է ցուցաբերում Սիրիայի քրդերին:
Հիմա տեսնենք թե ի՞նչ բառով է բնորոշելու հայոց ցեղասպանությունը Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարությունը: Հատկապես հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ՌԴ-ն դեռևս տարիներ առաջ պաշտոնապես Դումայի մակարդակով ճանաչել է ցեղասպանության փաստը»: