![]() 220 Ուրբաթ, 07 մայիսի, 2021 թ., 08:28 Հանրապետության տարածքում՝ Մայիսի 7-ի ցերեկը, 9-ի կեսօրից հետո, 10-ի գիշերը բոլոր շրջաններում սպասվում է անձրև և ամպրոպ: Առանձին հատվածներում հնարավոր է կարկուտ։ Մայիսի 8-ին, 10-ի ցերեկը, 11-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Քամին՝ հարավ-արևմտյան՝ 5-10 մ/վ, ամպրոպի ժամանակ առանձին շրջաններում սպասվում է քամու ուժգնացում 15-20 մ/վ: Օդի ջերմաստիճանը 8-9-ի ցերեկն աստիճանաբար կբարձրանա 2-4 աստիճանով: Երևան քաղաքում՝ Մայիսի 7-ի ցերեկը, 9-ի կեսօրից հետո, 10-ի գիշերը սպասվում է անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ հնարավոր է քամու ուժգնացում մինչև 15-20 մ/վ: Մայիսի 8-ին, 10-ի ցերեկը, 11-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Երևան քաղաքի մայիսի 7-ի բազմամյա կլիմայական տվյալներ. · Օդի առավելագույն ջերմաստիճան՝ 34.10C (1998 թ.) Եղանակային կանխատեսումներին առավել մանրամասն ծանոթանալու համար այցելեք այստեղ: |