«Այստեղ կա միացյալ ընդդիմության մեղքը, որը միացյալ չգտնվեց այդ կուտը քննարկելու հարցում». Ա. Աշոտյան
![]() 194 Չորեքշաբթի, 19 մայիսի, 2021 թ., 17:10 ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երկիրը խայտառակ վիճակում է, բայց Հայաստանին դավաճան վիժվածքը պարտադրեց արտահերթ ընտրույթյուններ: Այո՛, այստեղ կա միացյալ ընդդիմության մեղքը, որը, ցավոք, միացյալ չգտնվեց այդ կուտը քննարկելու հարցում: Եվ այսօր տեղի է ունենում այն, ինչի մասին զգուշացնում էի. այս վիճակում Հայաստանում ընտրություններ չէր կարելի անցկացնել: Սրա ղեկավարման օրոք ընտրությունների գնալ չէր կարելի: Ավաղ, ունենք այն, ինչ ունենք: Կարևորագույն հարցը. արդյո՞ք մենք կհասցնենք դուրս շպրտել շնագայլաբարո կապիտուլյանտին մինչև երկրի վերջնական կործանումը, թե ոչ: Սիրելի՛ ժողովուրդ, այս իրավիճակում գոնե պահպանենք տարրական շնորհքը, պարկեշտությունն ու պատիվը: Իրար հետ ճանապարհ ացնելուց հետո ընտրությունների պատրվակով մեզ կրկին փորձում են պառակտել: Մոլեռանդորեն և ամեն գնով մի՛ տրվեք ընտրական տենդին: Մի՛ մոռացեք, որ մի քանի տարի կամ ամիս առաջ բոլոր իրական ընդդիմադիրներով միասին էինք, կողք կողքի: Մի՛ հատեք տարրական արժանապատվության սահմանները: Ընդդիմադիր և ոչ մի ուժ միայնակ, ցավոք, հաղթել չի կարող: Տեղ թողեք կրկին միասնական լինելու համար: Հունիսի 20-ից հետո գալու է հունիսի 21-ն ու էլի բազում օրեր: Այսօրվա մանր-մունր ժուլիկությունները կարող են թողնել անհարթելի, թարմ կնճիռներ ու դառը հետնահամ: Չմոռանանք մեր գլխավոր նպատակի մասին. |