ԲՀԿ-ական նախկին պատգամավորը՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ցուցակում. «Ժողովուրդ»
![]() 186 Հինգշաբթի, 20 մայիսի, 2021 թ., 09:10 «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքում է լինելու նաև նախկին ԲՀԿ-ական պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը: Լավատեղյակ աղբյուրներից տեղեկացանք, որ գյումրեցի Մարտուն Գրիգորյանին նախընտրական ցուցակ ներառելը առաջարկվել է ՀՀԿ-ի կողմից՝ վստահ լինելով, որ վերջինս կարող է դաշինքին Գյումրուց ձայներ բերել: Նշենք, որ տարիներ առաջ, երբ Գրիգորյանը առաջադրվում էր ԲՀԿ ռեյտինգային ընտրակարգով, մշտապես ձայների մեծամասնությունը բաժին էր հասնում նրան, քանի որ նա Շիրակի մարզում կարողանում էր ձայներ հավաքել իր շրջապատի միջոցով: Գրիգորյանը մշտապես պայքարի մեջ է եղել Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուլասյանի հետ, բայց այս խորհրդարանում Գրիգորյանը չկա: Հիմա որոշում կա նորից պայքարել պատգամավորական մանդատի համար, այս անգամ՝ ՀՀԿ-ի հետ: Երեկ՝ ողջ օրը, փորձեցինք տեղեկությունները ճշտել Գրիգորյանից, սակայն վերջինս ողջ օրվա ընթացքում մեր հեռախոսազանգերին չարձագանքեց: Մանրամասները՝ թերթի համարում: |